Kursplan för

Integrerad biomedicinsk laboratorievetenskap, 10 hp

Integrated Biomedical Laboratory Science, 10 credits
Denna kurs är nedlagd, för mer information se rubriken Övergångsbestämmelser i den sista versionen av kursplanen.
Observera att kursplanen finns i följande versioner:
VT15 , VT16
Kurskod
1BA127
Kursens benämning
Integrerad biomedicinsk laboratorievetenskap
Hp
10 hp
Utbildningsform
Högskoleutbildning, 2007 års studieordning
Huvudområde 
Biomedicinsk laboratorievetenskap 
Nivå 
G2 - Grundnivå 2 
Betygsskala
Väl godkänd, godkänd, underkänd
Kursansvarig institution
Institutionen för laboratoriemedicin
Beslutande organ
Programnämnd 6
Datum för fastställande
2014-10-30
Reviderad av
Utbildningsnämnden LABMED
Senast reviderad
2020-09-02
Kursplanen gäller från
Vårterminen 2016

Särskild behörighet

45 hp från termin 1 och 2 i Biomedicinska analytikerprogrammet. Godkänd praktisk examination i kursen Laboratoriemetodik i kemi och biokemi.

Mål

Kursens övergripande mål är att utveckla studentens teoretiska och praktiska kunskaper inom laboratoriemedicin. 

För godkänd kurs ska studenten kunna:
 
Kunskap och förståelse

  • förklara betydelsen av laboratoriemedicinsk metodik och diagnostik inom klinisk laboratoriemedicin.

Färdighet och förmåga

  • utföra ven samt kapillärprovtagning.
  • utföra olika mikroskopiska bedömningar.
  • självständigt utifrån metodbeskrivningar, kunna planera och utföra olika laboratoriemedicinska analyser.
  • kritiskt tolka, utvärdera och jämföra sina egna data med förväntade resultat och allmänna principer.
  • muntligt och skriftligt redogöra för relevant original- och översiktslitteratur rörande frågeställningar inom laboratoriemedicin. 
  • diskutera olika metoders validitet och kvalitetssäkring.
  • granska vetenskapliga arbeten skriftligt samt opponera på muntligt framställda data.

Värderingsförmåga och förhållningssätt

  • förklara hur man identifierar ett problem som ska studeras.
  • visa självkännedom för att identifiera sitt behov av kunskap och utveckla sin kompetens.
  • visa ett profesionellt förhållningsätt i det laborativa arbetet.
     

Innehåll

Kursen ges integrerat med kurserna inom immunologi, mikrobiologi, morfologi samt klinisk kemi och är indelad i sex olika moment:

Moment 1: Vetenskaplig granskning (0.5hp)
Moment 2: Laboratorimedicinska analyser inom immunologi/immunohematologi (2hp)
Moment 3: Laboratorimedicinska analyser inom mikrobiologi (2hp)
Moment 4: Laboratorimedicinska analyser inom morfologi/histologi (2hp)
Moment 5: Laboratorimedicinska analyser inom klinisk kemi (2hp)
Moment 6: Biomedicinsk laboratorievetenskap (1.5hp)

Vetenskaplig granskning, 0.5 hp

Betygsskala: VU

För att utveckla ett vetenskapligt förhållningssätt ska studenten granska och opponera vid ett examensarbeten som presenteras av studenter vid termin 6.

Laboratoriemedicinska analyser 1:Immunologi/immunohematologi, 2.0 hp

Betygsskala: VU

De analyser som ingår i detta moment är cellseparationsmetod, cellaktivering och immunoassay. Inom immunohematologiska analyser ingår blodgrupperingar och förenlighetsprövningar. Även venprovtagning ingår.

 

Laboratoriemedicinska analyser 2:Mikrobiologi, 2.0 hp

Betygsskala: VU

De analyser som ingår i detta moment är mikrobiologisk provtagning samt odling och karaktärisering av kliniskt relevanta bakterier.

 

Laboratoriemedicinska analyser 3: Morfologi/histologi, 2.0 hp

Betygsskala: VU

De analyser som ingår i detta moment är utskärning av vävnadspreparat, snittning, färgning, samt detektion av specifika cellmarkörer.

 

Laboratoriemedicinska analyser 4: Klinisk kemi, 2.0 hp

Betygsskala: VU

De analyser som ingår i detta moment är kapillär- och venös provtagning, kvalitativa urinanalyser och mikroskopiering.

 

Biomedicinsk laboratorievetenskap, 1.5 hp

Betygsskala: VU

Detta moment består av en kortare placering på ett kliniskt laboratorium i syfte att följa provets analytiska väg från preanalys till ett svar.

Slutligen examineras generella kompetenser inom biomedicinsk laboratorievetenskap sker i en sk OSPE (objective structured practical examination).

 

Examination

Moment 1: examineras genom kritisk granskning av ett examensarbete. Betyg: U/G
Moment 2, 3, 4 och 5 : examineras genom skriftliga rapporter och aktivt deltagande under laborationer.
Moment 6 examineras genom praktisk examination. Betyg: U/G

För betyget G på hela kursen krävs minst G på alla momenten.
För betyget VG krävs G på samtliga moment samt VG på skriftliga rapporter

Samtliga laborationer och seminarier i kursen är obligatoriska. Vid frånvaro under obligatoriska moment i kursen görs en överenskommelse mellan studerande och ansvarig lärare angående kompensation.

Ett omexaminationstillfälle ges i anslutning till kursen samt ytterliggare ett innan höstterminens start. Vid underkänd laboration eller klinisk praktik har studenten möjlighet att göra om laborationen/klinisk praktik vid ett annat tillfälle. De studenter som ej är godkända efter ordinarie provtillfälle har rätt att delta vid ytterliggare fem provtillfällen. Som provtillfälle räknas de gånger studenten deltagit i ett och samma prov. Inlämning av blank skrivning räknas som provtillfälle. Provtillfälle till vilket studenten anmält sig men inte deltagit räknas inte som provtillfälle. Dock gäller maximalt 6 provtillfällen.

Övergångsbestämmelser

Kursen är nedlagd och gavs för sista gången VT19. Examination enligt denna kursplan ges sista gången VT21 för studenter som inte fullföljt kursen med godkänt resultat.

Övriga föreskrifter

Kursutvärdering kommer att genomföras enligt de riktlinjer som är fastställda av styrelsen för utbildning.

Litteratur och övriga läromedel

Rekommenderad litteratur

Turgeon, Mary Louise; Linné, Jean Jorgenson.; Ringsrud, Karen Munson. Linné & Ringsrud's clinical laboratory science Clinical laboratory science : the basics and routine techniques.
Lindkvist, Annica Kompendium i immunologisk metodik
Hannerz, Karin Kompedium i blodgruppsserologisk metodik
Sillerström, Eva Kompendium i mikrobiologisk metodik
Norgård, Maria Kompedium i morfologisk metodik
KJellén, Elisabeth Kompedium i klinisk kemisk metodik