Kursplan för

Projektledning: Ledning och styrning, 6 hp

Project Management: Leadership and Control, 6 credits
Denna kurs är nedlagd, för mer information se rubriken Övergångsbestämmelser i den sista versionen av kursplanen.
Observera att kursplanen finns i följande versioner:
HT14 , HT16 , HT18 , HT19
Kurskod
4BP033
Kursens benämning
Projektledning: Ledning och styrning
Hp
6 hp
Utbildningsform
Högskoleutbildning, 2007 års studieordning
Huvudområde 
Bioentreprenörskap 
Nivå 
AV - Avancerad nivå 
Betygsskala
Väl godkänd, godkänd, underkänd
Kursansvarig institution
Institutionen för lärande, informatik, management och etik
Beslutande organ
Programnämnd 7
Datum för fastställande
2014-03-21
Reviderad av
Programnämnd 7
Senast reviderad
2016-03-23
Kursplanen gäller från
Höstterminen 2016

Särskild behörighet

Kandidat- eller yrkesexamen om minst 180 hp inom hälso- och sjukvård, biomedicin, biologi, cell- och molekylärmedicin, farmaci, kemi, medicin, bioteknologi eller motsvarande examen. Dessutom krävs Engelska B/Engelska 6 med lägst betyget godkänd/E.

Mål

Kursen syftar till att studenten ska utveckla en förståelse för och erfarenhet av att effektivt ha drivit projekt i grupp samt av att ha uppmuntrat grupper av människor med olika kompetenser och erfarenheter till konstruktivt samarbete. 

Efter avslutad kurs ska studenten kunna

Avseende kunskap och förståelse

  • beskriva principerna och de historiska rötterna till de projektledningsmodeller som används idag. 
  • jämföra och kontrastera olika synsätt kring projektledning,

Avseende färdighet och förmåga

  • välja ett projektledningsverktyg som är lämpligt för innehållet och kontexten för ett projekt, 
  • applicera projektledningsverktyg för att planera, genomföra och löpande utvärdera projekt,
  • applicera teorier för gruppdynamik och ledarskap för att uppmuntra en effektiv grupprocess, 
  • ta itu med konflikter, problem och utmaningar genom att förstå behov och identifiera möjligheter med hjälp av dialog och genom att testa nya lösningar,

Avseende värderingsförmåga och förhållningssätt

  • se värdet i att applicera projektledningsverktyg i framtida projekt,
  • adressera kritik till en individs roll snarare än en individ som person,
  • diskutera de etiska ställningstaganden som måste tas i beaktande vid projektledning.

Innehåll

Kursen behandlar olika aspekter av projektledning.
 

Arbetsformer

Kursen ges på avancerad nivå där studenterna förutsätts vara bekanta med de vanligaste arbetsformerna i högskolestudier. Kursens pedagogiska grundsyn är baserad på entreprenöriellt lärande och förutsätter ett aktivt studentdeltagande. Undervisningen sker i form av workshops, seminarier och föreläsningar likväl som individuellt- samt grupparbete inklusive presentationer, reflektioner och peer-to-peer återkoppling. Undervisning sker både ansikte mot ansikte och online. Deltagarna kommer att granska varandras projektplaner och "deliverables" på ett utvärderingsseminarium.

Examination

Examinationen består av

  • projektet, inklusive kommentarer och utvärdering från utvärderingsseminariet (U/G)
  • en individuell reflektion (U/G/VG)

För att få betyget G på hel kurs krävs att studenten får minst betyget G på alla examinationer. För att få betyget VG på hel kurs krävs att studenten får betyget VG på den individuella reflektionen.
 

Övergångsbestämmelser

Efter varje kurstillfälle kommer det att erbjudas minst sex tillfällen för examination inom en 2-årsperiod efter kursens slut.
 

Övriga föreskrifter

Kursen ges på engelska.

Kursvärdering kommer att genomföras enligt de riklinjer som är fastställda av Styrelsen för utbildning.

Muntlig utvärdering, kursråd, kommer att genomföras under kursen.
 

Litteratur och övriga läromedel

Tonnquist, Bo Project management : a guide to the theory and practice of project, program and portfolio management and business change
Kniberg, Henrik Scrum and XP from the trenches : how we do Scrum