Kursplan för Examensarbete i biomedicin

Degree project in biomedicine

Basdata

Kurskod: 1BI013
Kursens namn: Examensarbete i biomedicin
Högskolepoäng: 20
Utbildningsform: Högskoleutbildning, 2007 års studieordning
Huvudområde: Biomedicin
Nivå: G2 - Grundnivå 2
Betygsskala: Helt otillräcklig (F), otillräcklig (Fx), tillräckligt (E), tillfredsställande (D), bra (C), mycket bra (B) eller utmärkt (A)
Kursansvarig institution: Institutionen för mikrobiologi, tumör- och cellbiologi
Beslutande organ: Programnämnden för biomedicinprogrammen
Datum för fastställande: 2009-10-01
Reviderad av: Programnämnden för biomedicinprogrammen
Senast reviderad: 2017-11-30
Kursplanen gäller från: Vårtermin 2010

Särskild behörighet

För tillträde till examensarbete i biomedicin krävs godkänt på samtliga kurser på termin 1-3 och lägst betyg E på kurserna i Vävnadsbiologi och biostatistik, moment 1-3 på kursen Farmakologi och toxikologi, moment 1 på kursen i Neurovetenskap, moment 1 och 2 på kursen Molekylär onkologi samt moment 1 till 3 på kursen Molekylär medicin.

Mål

Kursen syftar till att ge studenterna möjlighet att under handledning arbeta med ett forskningsinriktat projekt inom det biomedicinska fältet för att därmed öva sig i självständighet och tillämpa sitt praktiska och teoretiska kunnande.

Kunskaper och förståelse
* Studenten ska kunna använda experimentella metoder för att lösa en föregiven vetenskaplig frågeställning.
* Studenten ska kunna insamla data för sammanställning och statistisk behandling.
* Studenten ska kunna tillägna sig vetenskaplig litteratur inom projektets område.
* Studenten ska kunna presentera sitt arbete i skriftlig och muntlig form.

Färdigheter och förmåga
* Studenten ska visa självständighet, kritiskt och kreativt tänkande.
* Studenten ska kunna formulera nya vetenskapliga frågeställningar uppkomna i samband med projektets genomförande.

Värderingsförmåga och förhållningssätt
* Studenten ska kunna inse värdet i kollegialt samarbete och koppling mellan teoretiskt och praktiskt kunnande.
* Studenten ska på ett betryggande sätt och med god ordning hantera värdefullt vetenskapligt material.
* Studenten skall genomföra projektarbetet på ett forskningsetiskt korrekt sätt.

Innehåll

Individuellt arbete med tyngdpunkt på laboratoriepraktik och med vissa litteraturstudier.
En individuell studieplan upprättas av handledare och student tillsammans inför kursen, vilket även tjänar som projektbeskrivning och med betoning på metoder. Projekt kan utföras utanför Karolinska institutet.

Arbetsformer

Individuellt experimentellt arbete under handledning.

Examination

Skriftlig sammanfattning av arbetet med muntlig presentation inför övriga studenter, examinerande lärare och examinator. Betyget baseras på det praktiska genomförandet samt slutpresentationerna och sätts av examinator efter samråd med handledare och examinerande lärare.

Övergångsbestämmelser

Kursen är nedlagd.

Övriga föreskrifter

Kursutvärdering genomförs efter genomgången kurs.
Undervisningsspråket är svenska eller engelska.

Litteraturlista och övriga läromedel

Scientific litterature of relevance for the work, chosen by the supervisor.

Vetenskaplig litteratur av relevans för arbetet, individuellt vald av handledare.