För dig som är student på Kompletterande utbildning för fysioterapeuter med utländsk examen från land utanför EU/EES och Schweiz Aktuellt på programmet
Aktuell information för dig som är student på kompletterande utbildning för fysioterapeuter med utländsk examen från land utanför EU/EES och Schweiz.
Ny antagningsomgång start VT23
Vårterminen 2023 startar en ny omgång av den kompletterande utbildningen för fysioterapeuter. Ansökningsperioden är 15 augusti - 15 september.
Läs mer om behörighet, ansökan och antagning till utbildningen.
Vaccinering mot covid-19
Karolinska Institutet uppmuntrar alla studenter att vaccinera sig. Det är bästa sättet att skydda dig själv och andra.
Till dig som inte är vaccinerad
Du som inte är vaccinerad bör ta särskild hänsyn till personer i riskgrupp och personer som är 70 år eller äldre. Du ansvarar själv för att vidta försiktighetsåtgärder.
Folkhälsomyndighetens rekommendationer och riktlinjer.
Om du är gravid eller ammar
För dig som är gravid eller ammar måste en särskild riskbedömning fortfarande göras av arbetsmiljön inför VFU och vissa undervisningsmoment. Om detta gäller dig ska du ta kontakt med kursledaren.