Kursplan för

Ekonomistyrning: ett beteendemässigt perspektiv, 6 hp

Behavioural management control, 6 credits
Denna kurs är nedlagd, för mer information se rubriken Övergångsbestämmelser i den sista versionen av kursplanen.
Observera att kursplanen finns i följande versioner:
HT10 , HT12 , HT16 , HT17 , HT18 , HT19
Kurskod
4BP015
Kursens benämning
Ekonomistyrning: ett beteendemässigt perspektiv
Hp
6 hp
Utbildningsform
Högskoleutbildning, 2007 års studieordning
Huvudområde 
Bioentreprenörskap 
Nivå 
AV - Avancerad nivå 
Betygsskala
Väl godkänd, godkänd, underkänd
Kursansvarig institution
Institutionen för lärande, informatik, management och etik
Beslutande organ
Programnämnd 7
Datum för fastställande
2010-05-21
Kursplanen gäller från
Höstterminen 2010

Särskild behörighet

Kandidat- eller yrkesexamen om minst 180 högskolepoäng inom medicin, biomedicin, bioteknologi, biologi, kemi, teknik eller motsvarande examen. Dessutom krävs kunskaper i engelska motsvarande Engelska B (med lägst betyget Godkänd).

Mål

Kursen erbjuder en djup förståelse för hur ekonomisk styrning kan användas för att påverka de anställdas beteenden i en industriell organisation. Mål Målet med kursen är att ge studenten förmågan att utforma ett system för ekonomisk styrning som passar de strategiska krav som ett företag inom livsvetenskaperna har, och som påverkar de anställdas beteenden på avsett sätt. Detta innebär att studenten efter avklarad kurs ska kunna: 1. Beskriva och förstå innebörden i resultatstyrning, agerandestyrning, personstyrning, och styrning av företagskultur, och att kunna kategorisera olika typer av styrning i dessa begrepp. 2. Förstå effekten av olika grader av styrning, och också kunna utforma olika kombinationer av system för ekonomisk styrning med hänsyn tagen till detta. 3. Kritiskt utvärdera, jämföra och välja mellan olika system för ekonomisk styrning med avseende på deras användbarhet, effektivitet, och kostnad. 4. Applicera de teoretiska koncepten inom området på företag inom olika branscher, liksom på företag i fallstudier. 5. Förstå och kritiskt värdera olika former av belöningssystem, intern revision, verksamhetsmål, redovisningsmått, och ansvarssystem när det gäller såväl beteendeaspekter som etiska aspekter. 6. Förstå hur problem som kortsiktighet, situationsfaktorer, och icke-kontrollerbara faktorer påverkar beteenden i en verksamhet, och konstruera system som åtgärdar dessa problem. 7. Implementera olika verktyg för ekonomisk styrning i en datormodell (spreadsheet), och då bygga på teoretiska koncept från ett beteendemässigt perspektiv. 8. Kritiskt utvärdera och jämföra olika system för ekonomisk styrning som används av företag inom livsvetenskaperna ur ett beteendemässigt perspektiv.

Innehåll

Kursen består av föreläsningar uppbyggda runt analyser av fallstudier vilka följs av diskussioner kring de teoretiska grunderna för dessa samt kortare praktiska exempel inom följande områden: 1. Olika modeller för ekonomisk styrning inom livsvetenskaperna, som t.ex. resultatstyrning, agerandestyrning, personlig styrning och styrning av företagskultur. 2. Diskussioner kring hur system utvecklas och utvärderas: Grad av styrning, kostnader för systemen, samt intern revision. 3. Modeller vilka används i syfte att påverka beteenden, som t.ex. planering och budgetering, ansvarsstyrning, verksamhetsmål, belöningssystem och redovisningsmått diskuteras. 4. Lösningar på problem med kortsiktigt beteende, effekten av icke-kontrollerbara faktorer, etiska aspekter och situationsspecifika aspekter diskuteras.

Arbetsformer

Undervisningen innefattar föreläsningar, seminarier och praktiska exempel.

Examination

Hemtentamen med efterföljande individuell diskussion samt en seminarierapport. Obligatoriskt deltagande: Seminariet är obligatoriskt. Kursledaren bedömer om och i så fall hur frånvaro kan kompenseras. Innan student deltagit i obligatoriska delar eller kompenserat frånvaro i enlighet med kursledarens anvisningar registreras inte studentens kursresultat i LADOK. Begränsning av antal prov- eller praktiktillfällen De studenter som ej är godkända efter ordinarie provtillfälle har rätt att delta vid ytterligare fem provtillfällen. Om den studerande ej är godkänd efter fyra provtillfällen rekommenderas denna att gå om kursen vid nästa ordinarie kurstillfälle, och får därefter delta vid ytterligare två provtillfällen. Om studenten genomfört sex underkända tentamina/prov ges inte något ytterligare tentamenstillfälle eller någon ny kursplats. Som provtillfälle räknas de gånger studenten deltagit i ett och samma prov. Inlämning av blank skrivning räknas som provtillfälle. Provtillfälle till vilket studenten anmält sig med inte deltagit räknas inte som provtillfälle.

Övergångsbestämmelser

Efter varje kurstillfälle kommer det att erbjudas minst sex tillfällen för examination inom en 2-årsperiod efter kursens slut.

Övriga föreskrifter

Kursen ges på engelska.

Litteratur och övriga läromedel

Merchant, Kenneth A.; Van der Stede, Wim A. Management control systems :b performance measurement, evaluation, and incentives