För dig som är student på Röntgen­sjuk­sköterske­programmet Allmänna regler och krav för utbytesstudier på röntgensjuksköterskeprogrammet

På denna sida hittar du information om de generella regler och krav som gäller för att ansöka och åka på utbytesstudier inom röntgensjuksköterskeprogrammet.

Ansökan

På röntgensjuksköterskeprogrammet kan du förlägga en del av dina studier utomlands i termin 6 men du kan endast välja att läsa vid universitet som ditt program har bilateralt avtal med, så kallade partneruniversitet.  

Din ansökan ska skickas in ett år innan planerad avresa, se aktuell deadline för röntgensjuksköterskeprogrammet

Du ansöker om utbytesstudier via databasen Mobility Online
Följ instruktionerna noga, en ofullständig ansökan leder till att den internationella kommittén inte kommer ta din ansökan för utbytesstudier i beaktning. 

Nedanstående dokument är nödvändiga för att du ska kunna slutföra din ansökan om utbytesstudier

  • CV
  • studieutdrag
  • personligt motivationsbrev på engelska
  • meritdokument.

Allmänna krav

Nedanstående grundläggande krav behöver vara uppfyllda för att bli nominerad till utbytesstudier på röntgensjuksköterskeprogrammet:

  • Studieresultat – du är behörig att fortsätta dina studier vid Karolinska Institutet vid tidpunkten för utresan. Att läsa en kurs utomlands i ett nytt utbildningssystem, ofta på ett annat språk, ställer vanligtvis större krav på studiefärdighet.
  • Högskolepoäng – du måste ha tagit minst 90 högskolepoäng på röntgensjuksköterskeprogrammet vid Karolinska Institutet vid utresa i termin 6.
  • Språkkunskaper – du behärskar engelska i tal och skrift.
  • God representant – som utbytesstudent från Karolinska Institutet representerar du vårt institut vid värduniversitetet, du blir därmed den bild som värduniversitetet får av oss. 

Uppfyller du ovannämnda krav prioriteras du sedan efter en sammanvägning av följande kriterier (noterade i prioriteringsordning):

  • Motiveringsbrev – ska vara skrivet på engelska. I motiveringsbrevet ska syftet med utbytesstudierna tydligt framkomma samt en motivering till att just du ska få åka.
  • Främjande arbete för Karolinska Institutets utbildningar – utfört ideellt arbete vid sidan av studierna, till exempel genom att ha arbetat i Utbildningsnämnd/Programråd eller andra organ inom Karolinska Institutet, varit ambassadör och/eller amanuens, varit engagerad i Öppet Hus eller dylikt.
  • Antal slutbetyg med väl godkänt på avklarade kurser.
  • Arbetslivserfarenhet från röntgen i form av till exempel sommarjobb.

Allmänna regler

Nominering för utbytesstudier

Endast fullständiga ansökningar som är inskickade innan aktuell deadline bedöms av programmet, inga individuella förlängningar beviljas.

Efter att programmet bedömt alla ansökningar rangordnas dessa utifrån de kriterier som den internationella kommittén har fastställt. De studenter som nominerats för utbytesstudier får ett erbjudande skickat till sig via e-post från den internationella handläggaren samt en tidsfrist för att acceptera/avvisa sin nominering.

Som nominerad student har du möjlighet att

  • acceptera din nominering
  • avvisa din nominering
  • ställa dig på en reservlista till ett partneruniversitet som du rankat högre i din ansökan utifall du inte har blivit nominerad till ditt förstahandsval av universitet, dock med förbehållet att du placeras sist i listan över sökande.

Om du inte tackar ja till din plats inom utsatt tid räknas det som att du tackat nej till platsen och den ges till en annan student. Du kan endast tacka ja till en plats som du har valt i din ansökan även om det finns andra nomineringsplatser.

Godkännande av nominering

Så snart en student accepterat sin nominering kommer den internationella handläggaren att nominera studenten till det tilldelade partneruniversitet. Som nominerad student ska du då ansöka till partneruniversitetet i enlighet med de regler som anges i informationen från det aktuella universitetet.

Observera att programmet endast kommer att nominera dig till en utbytesplats. Du är inte antagen som utbytesstudent vid partneruniversitetet förrän du har fått ett antagningsbesked från partneruniversitetet.

Väntelista 

Under de två första veckorna i april kommer den internationella handläggaren informera de studenter som placerats på reservlistan utifall det partneruniversitet som de rankat högre i sin ansökan blivit tillgängligt och om studenten kan erbjudas en nominering på det aktuella universitetet. Efter detta steg är det inte längre möjligt att byta till ett annat partneruniversitet. 

Avsäga sig sin plats efter att ansökan skickats till partneruniversitet

Om du avstår från din utbytesplats efter att du har skickat din ansökan till partneruniversitetet måste du ha särskilda och giltiga skäl för det, exempelvis vid sjukdom så ska du kunna uppvisa ett läkarintyg. Du är skyldig att förklara dessa skäl för den internationella handläggaren.

Eventuella kostnader som betalats i samband med utbytet ersätts inte om du avstår från utbytesplatsen eller avbryter ett pågående utbyte utan att visa specifika och giltiga skäl, se ovan.

Innehållsgranskare:
Anna Hellström
2026-01-08