Öppet Hus 29 mars
Välkommen till Öppet hus på campus Flemingsberg den 29 mars 2023. Under Öppet hus kommer det att erbjudas rundvandringar på båda campus. Du kan också prata med studievägledare och några av våra studenter på plats.
Mer information kommer inom kort att publiceras på denna sida.
KI-studenter i sociala medier
Nyfiken på hur det är att vara student på KI? Häng med i våra sociala medier och passa gärna på att ställa dina frågor direkt till KI:s studenter.
Se alla nybörjarprogram
Vill du ha ett jobb där du gör skillnad på riktigt? Är du intresserad av medicin, hälsa och vård? Då kan något av KI:s nybörjarprogram vara något för dig. Anmälan är öppen 15 mars - 15 april.
Ditt studieval börjar här
Vanliga frågor och svar om KI inför ditt studieval
Hur hittar man studentbostad? Var ligger mitt campus? Till vem kan jag vända mig? Här får du svar på vanliga frågor.
10 anledningar att välja KI
Varför ska du välja just Karolinska Institutet? Här ger vi dig tio anledningar!
Kontakta Studievägledare
Årets nya utbildningskatalog är här!
Få hem utbildningskatalogen eller läs den i webbformat.
Hur ser det ut på våra campus?
Hur ser det ut på campus Solna?
Campus Solna ligger i norra delen av Stockholm, precis intill Karolinska universitetssjukhuset Solna.
Hur ser det ut på campus Flemingsberg?
Campus Flemingsberg ligger i södra delen av Stockholm, precis intill Karolinska Universitetssjukhuset Huddinge.
Rundtur på gymmet - campus Solna
Följ med Kiki och Anders som visar runt på gymmet Box på campus Solna. På campus Solna finns även tennisbanor utomhus och möjlighet att ta en aktiv paus i Lugna rummet.
Rundtur på gymmet – campus Flemingsberg
Följ med när Anders som visar runt på gymmet Base på campus Flemingsberg och berättar om utbudet för studenter på KI.