För studenter på kursen Rekonstruktiv Plastikkirurgi och brännskador kurskod 2LA300
Rekonstruktiv plastikkirurgi har inget eget utrymme i läkarutbildningens studieplan och ämnet sår- och brännskador ges mycket begränsat utrymme. Ökad kunskap kring dessa ämnen är viktig för den nyblivna läkaren och handläggning av sår- och brännskador är viktig, inte minst inom primärvården. Studenten får genom kursen tillfälle att introduceras till plastikkirurgin och tillgodogöra sig basalt rekontruktivt kirurgiskt tänkande.
Kursplan
Registrering
Registrering för att behålla din plats och delta i kursen är obligatoriskt. Du registrerar dig själv i Ladok. Registreringsperioden är en vecka före kursstart och två dagar in i kursen. Mer information om webbregistrering.
Kursbeskrivning
Kursen integrerar och fördjupar delar av läkarutbildningens teoretiska innehåll genom längre VFU i en klinisk verksamt/kliniska team, och möjliggör praktisk professionell träning som förbereder för framtida arbete som kliniskt verksam läkare.
Studenterna kommer delta i avdelningsarbete, samt omläggningsmottagning, och poliklinisk operation. Vecka 2–5 kommer huvudsakligen ägnas åt VFU inom öppenvård, slutenvård och delta aktivt på operation och få en fördjupad förståelse för olika plastikkirurgiska rekonstruktioner.
Dessa moment har utgångspunkt i praktisk interprofessionellt vårdarbete, på jourmottagning (där studenterna under handledning, får handlägga den del av öppenvårdsbesök som utgör akuta öppenvårdsbesök samt inskrivningar inför operation) samt vårdavdelning. Studenterna kommer delta i planeringsronder med arbetsterapeut, fysioterapeut, dietist etc såväl som planering av rehabilitering efter den inneliggande vården får studenterna en djupare förståelse för hur hela vårdkedjan ser ut.
Studenterna kommer delta i verksamhet på operationsavdelningen vilket inkluderar preoperativ diskussion, assistering vid operationer och det postoperativa omhändertagandet såsom att säkerställa adekvat smärtlindring, utfärda recept samt underlag för sjukskrivning.
Kursen har ett tydligt innehåll av vetenskapligt och kliniskt förankrad teori och utrymme för reflektion och fördjupning av kliniska kunskaper. Kunskaper, färdigheter och praktiskt utövande av läkarrollen i vårdteamet utgår från evidensbaserad och personcentrerad vård och tränas under klinisk handledning med upprepad återkoppling. Basal plastikkirurgiskt tänkande är av vikt vid all typ av kirurgi, men framförallt vid kirurgi i huden. Kursen fokuserar på grundläggande rekonstruktiv kirurgi med suturundervisning, hur sårskador bör handläggas och inte minst brännskadeundervisning. Den har därför en tonvikt på basal hantering av sår och brännskador, inkl omläggningar, parallellt med träning i suturteknik och den lilla kirurgin i små grupper. Studenten får också träna sig i konsten att lägga lokalbedövning på ett adekvat sätt.
Undervisningsformer
Kursen blandar teoretisk och praktisk utbildning (föreläsningar, workshops kring suturering, anläggande av lokalbedövning, omläggning av brännskador). Suturering i mikroskop kommer ingå i senare del av kursen. Genom hela kursen förs diskussioner kring val av olika rekonstruktionsmetoder och deras för- och nackdelar. Forskningsanknytning diskuteras.
Kontaktuppgifter
Kursansvarig
Åsa Edsander-Nord
Anknuten till Undervisning/HandledningKursadministratör

Rosalba Rico
Utbildningsadministratör
Student på KI
Här hittar du resurser och information om sådant som rör dina studier och studentlivet på KI - från studiestart till examen.
Foto: Ulrich SchulteFör dig som är student på läkarprogrammet, sexårigt
På läkarprogrammets programwebb hittar du allt som du behöver veta som student på läkarprogrammet.
Foto: CanvasLogga in i Canvas
I lärplattformen Canvas hittar du dina aktuella kurser. Du loggar in i Canvas med ditt KI-ID och lösenord.
