För dig som är student på Läkarprogrammet Ny student på läkarprogrammet

Välkommen till läkarprogrammet vid Karolinska Institutet. Här hittar du information om kursstart, registrering och annan viktig information inför terminsstarten.

Välkommen till läkarprogrammet

Om du har antagits i det första urvalet ska du tacka JA till erbjuden plats senast 20 juli 2026 genom att logga in och följa instruktionerna på ”Mina sidor” på antagning.se.

För att studera vid KI måste alla som har blivit antagna aktivera ett studentkonto samt registrera sig. Detta gäller samtliga sökande som antagits i urval 1, urval 2 eller reservantagningen.

Aktivera studentkonto

Du måste ha ett aktivt studentkonto vid Karolinska Institutet. Är det första gången som du är student vid KI måste du själv aktivera studentkontot enligt instruktionerna på sidan "Mitt studentkonto". Kontona är klara för aktivering 31 juli 2026.

Om du redan är student på KI så använder du samma studentkonto som du har sedan tidigare.

Registrering på programmets inledande kurs

När du har aktiverat ditt studentkonto ska du registrera dig på programmets inledande kurs i Ladok.

Du kan registrera dig under perioden 31 juli – 14 augusti 2026 (kl. 23.59). 

Den som inte registrerar sig inom utsatt tid anses ha lämnat återbud till platsen. Det är först när du är registrerad som du officiellt räknas som student och får delta i undervisningen.

Den inledande kurs du ska registrera dig på är:

Basvetenskap 1: Grundläggande basvetenskap, läkaryrket och lärande, 12 hp (2LA000)

Du registrerar dig genom att logga in i Ladok. I Ladok kan du alltid logga in och kontrollera din registrering på programmet. Du kan även själv skriva ut studieintyg efter registreringen. Antagningsbesked kan du skriva ut från "Mina sidor" på antagning.se.

Obligatorisk program- och kursstart 31 augusti

Datum: måndag 31 augusti 2026

Plats:  föreläsningssal Jakob Berzelius (JB), Campus Solna. Karta

Tid: Registrering kl. 08:00-08:30 utanför föreläsningssalen. 
Efternamn A-K har registrering vid föreläsningssalens entré A och efternamn L-Ö har registrering vid entré B. 
Kursintroduktionen startar kl. 08:30. Det är sedan undervisning hela dagen till kl. 17. 

På kurswebben för Basvetenskap 1: Grundläggande basvetenskap, läkaryrket och lärande hittar du mer information och schema för kursen.

Om du av särskilda skäl inte kan närvara vid den obligatoriska program- och kursstarten skall du i god tid kontakta kursadministratör via e-post.

Återbud

Vill du lämna återbud till din plats/reservplats så gör du det via ”Mina sidor” på antagning.se. Detta är möjligt fram till att registreringen har öppnat 31 juli 2026

Vill du lämna återbud efter att registreringen har öppnat eller efter att du har registrerat dig på den inledande kursen kontaktar du antagning@ki.se.

Anstånd

Om du behöver skjuta upp din studiestart kan du ansöka om anstånd. Det beviljas bara vid särskilda skäl. Du hittar information om det och ansökningslänk här. Kontakta Antagningen vid KI om du har frågor eller vill ansöka om anstånd.   

Personuppgifter

Så behandlar KI dina personuppgifter
 

Mottagning och välkomstdag för nya studenter 4 september


Välkomstdag i Aula Medica 
Fredagen den 4 september 2026 kl. 13:30 är du som börjar studera vid ett grundutbildningsprogram på KI inbjuden till Välkomstdagen i Aula Medica. Det är en dag fylld med inspiration, mingel och tips för dig som är ny student!

Du får även en KI-ryggsäck som du hämtar ut under mässan på välkomstdagen. För att hämta ut ryggsäcken måste du anmäla dig till dagen. Varmt välkommen!

Anmälan till välkomstdagen
Anmäl dig till välkomstdagen här Du kan göra det fram till den 27 augusti.

Mer information om välkomstdagen

 

Om du har tidigare högskolestudier inom programmets ämnesområden 

Om du har läst på en läkarutbildning vid ett annat lärosäte eller har naturvetenskapliga studier på högskolenivå, kan du ansöka om att få tillgodoräkna (TG) hela eller delar av kurser inom läkarprogrammet. Ett beviljat tillgodoräknande innebär att du inte behöver studera något som du redan har motsvarande kunskaper i, men notera att du inte kan få studiemedel för de delarna. 

Ansöker du om tillgodoräknande inför programstart på termin 1 måste du alltid registrera dig på första kursen på programmet, så att du inte förlorar din programplats. 

Innehållsgranskare:
Admin för Läka…
2026-06-25