För studenter på kursen Patofysiologi, 9 hp kurskod 1SJ043

På kurswebben för 1SJ043 hittar du allmän information som schema, kursplan, kontaktuppgifter och kursvärderingar.

Kursen introducerar patologi och patofysiologi med fokus på vanligt förekommande sjukdomstillstånd, diagnostik och behandling. Studenten utvecklar förståelse för samband mellan sjukdomsprocesser, symtom och laboratorieresultat samt förmåga att tillämpa denna kunskap i en patientsäker och professionell vårdkontext.

Kursplan

Välkomstinformation

Kursstart VT27: 

Kursen startar 15 februari för grupp A och 29 mars för grupp B.

Varmt välkommen till kursen!

Anders Rosendahl, kursansvarig

Registreringen 

Registreringen till kursen är obligatorisk för att behålla din plats i kursen. Registreringen öppnar normalt två veckor före kursstart och stänger på första dagen för kursen.

Allmän information om kursstart, registrering och Ladok

Åtkomst till kursen i lärplattformen Canvas

All information och material för kursen kommer att finnas på kursens Canvas rum, som du får tillgång till efter registreringen.

Under kursens gång är det viktigt att du tar del av mail/meddlenaden från kursansvarig via Canvas. Vi råder dig att inför kursstarten ta del av kursplanen, preliminärt schema och litteraturlistan för att planera dina inköp av kurslitteratur. 

Kursinformation

Kursen omfattar 9 hp och examineras genom skriftlig salstentamen.

Tentamensinformation

Samtliga examinationstillfällen hittas i schemat. För att skriva en salstentamen krävs föranmälan så du behöver anmäla dig i Ladok senast sista anmälningsdag. Examinationstillfällen blir synliga för anmälan i Ladok senast 20 dagar före tentamen. Om du väljer "Examinationstillfällen" i menyn i Ladok hittar du alla dina examinationer som kräver föranmälan och anmälningsperioden för varje exxamination. Vid frågor om anmälan kontakta utbildningsadministratör. 

Mer information från Labmed om salstentamen samt kommande omtentamenstillfällen
Information från Tentamensservice om examination i skrivsal

Tillgodoräknande

Ansökan om tillgodoräknande görs av studenten i Ladok. Gör din ansökan i god tid innan kursstart, handläggningstiden är upp till åtta veckor. Läs mer på sidan Studieinformation och regler.

Schema

Observera att schemat är preliminärt fram till två veckor före kursstart och kan ändras både innan och även under kursens gång pga oförutsedda händelser. Ändringar kan ske med kort varsel. Studenter ansvarar själv för att regelbundet kontrollera schemat i TimeEdit så att man alltid har den senaste informationen.

VT27 1SJ043 Grupp A

VT27 1SJ043 Grupp B

Kursanalys och kursvärdering

Kurs ges för första gången VT2027

Kontaktuppgifter

Kursen ges av Institutionen för Laboratoriemedicin (Labmed)

Mona Wahlström

Mona Wahlström

Utbildningsadministratör
Annelie Fredriksson

Annelie Fredriksson

Studievägledare
Innehållsgranskare:
2026-10-28